Staff List for 2016-2017

 

École Massey School        

Liste de personnel 2016-2017

                             

Directrice (Principal) - Bernadette LeBlanc-Fortier, Bureau

Directrice adjointe (Vice-Principal) - Tamara Spasoff, Bureau

Assistante administrative (Administrative Assistant) - Erin Mulligan, Bureau

 

Maternelle AM (Kindergarten) - Monica Archambault, Rm 4                             

Maternelle PM (Kindergarten) - Monica Archambault, Rm 4                             

Maternelle AM (Kindergarten) - Christine Greene, Rm 3                             

1e - Miranda Fick and Alice Kinkindi, Rm 7                             

1e - Elizabeth Stroeder/Debbie Menz, Rm 1                             

1e/2e - Serge Dubé, Rm 2                             

2e - Heather Stirling, Rm 6

2e - Kaela-Lee Kirsch, Rm 5                             

3e - Lyane McClelland, Rm 21                          

3e - Kristina Potter de Garcia, Rm 20

3e/4e - Natalie McConnell, Rm 12          

4e - Stephanie Fellner, Rm 16

4e/5e - Kyla McCashin, Rm 11                          

5e - Kathleen Harel, Rm 17                          

5e/6e - Stefanie Sweeney, Rm 19

5e/6e - Keltie Exner, Rm 19

6e/7e - Kenzie Jamieson, Rm 18

6e/7e - Cassie Clement, Rm 23          

7e/8e - Caleigh Byrd, Rm 24

7e/8e - Lisa Avram, Rm 25          

8e - Crystal Boire, Rm 22                          

                               

Spécialiste (Specialist) - Lisa Avram, Rm 25

Spécialiste (Specialist) - Monique Baete, Rm 25

Spécialiste (Specialist) - Karen Studlin, Rm 13

Spécialiste (Specialist) - Heather Leask, dans les classes

Spécialiste (Specialist) - Vivian Dean, dans les classes

Spécialiste (Specialist) - Luba Lubenko, dans les classes

 

Bibliothéquaire (Teaher-librarian) - Luba Lubenko, Bibliothèque

Orthopédagogue (Learning Resource Teacher) - Tamara Spasoff, Rm 10

Orthopédagogue (Learning Resource Teacher) - Caleigh Byrd, Rm 10

Assistante pédagogique (Learning Assistant) - Mina Bizguirne                                    

Assistante pédagogique (Learning Assistant) - Korie Seibel                                          

Assistante pédagogique (Learning Assistant) - Yvan NKo’o                                           

Monitrice (French Monitor) - Chloé Grégoire-HamperHaH

Concierge (Facilities Technician) - Kevin Clifford, Daytime

Concierge (Facilities Technician) - Gerardo Igmen, Evenings

 

Conseillère (Couselor) - Lisa Davidson

Psychologue (Psych) - Judy Parley

Orthophoniste (Speech Language Pathologist) - Monique Waugh

Ergothérapeute (Occupational Therapist) - Krista Tameling

Surintedenet (Superintendent) - Luc Lerminiaux

 

 

To contact a particular teacher by email, use this formula:  firstname.lastname@rbe.sk.ca